Zahrajte na správnou notu! Vybíráme soundtrack

Zahrajte na správnou notu! Vybíráme soundtrack

Vybrat vhodnou skladbu pro vaše video není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Špatná volba může celý dojem rázem zničit… a to přece nechcete. Přinášíme proto pár tipů, které vám anabázi hledání výrazně usnadní!

Ovlivňujte

Hudební podkres je skvělý způsob, jak řídit tempo vašeho videa, ale zároveň také podtrhává onu důležitou emoční stránku příběhu. Prvním krokem k nalezení dokonalého exempláře je uvědomit si, jak chcete s divákem pracovat. Chcete ho dojmout, rozesmát, nebo vystrašit?

Hrajte na emoce

Pokud jste si ujasnili, jaké emoce chcete v divácích vyvolat, hledejte podle toho i skladbu. Snažte se oprostit od nepřeberného množství hudby v databázích, ale soustřeďte se na konkrétní žánry a hudební podskupiny. Poslouží vám například služby Marmoset nebo Tunefruit, které mají vyhledávací systém založený na emočním rozpoložení.

Testing makes perfect

Otevřete si své hrubé video v jednom okně a hudbu ve druhém. Získáte tak okamžitý přehled o tom, zda se skladba formálně k obrazu skutečně hodí. Pohrajte si s hlasitostí, různými stopážemi, atd. Přesvědčíte se, že hudba nebude v určitých momentech až příliš samoúčelná, a tím neodvede pozornost od příběhu. Má přece podporovat a rozvíjet obsah díla, ne stát sama o sobě.

Experimentujte

Nebojte se hudbu upravovat tak dlouho, dokud dokonale nesedne k vašemu videu. To neznamená, že soundtrack náladou vždycky odpovídá přesně tomu, co se odehrává v příběhu. Kromě toho, každý vnímáme nálady trochu jinak. Vždycky byste ale měli mít důvod, proč jste konkrétní kus použili. Jak si to přeberou diváci, už nechte na nich. Je dokonce mnoho filmů, které skvěle šlapou a přímo těží z toho, že v nich hudba a obraz jdou doslova proti sobě. To už ale bývá trochu vyšší level tvorby.

Můžete taky použít jen smyčky těch částí skladby, které se vám hodí a ostatní vystřihnout. Video jste taky stříhali až do omrzení – dělejte to i s hudbou. Klidně smíchejte víc skladeb dohromady. Protože s dobrým soundtrackem máte o šanci víc, že v divákovi naladíte tu správnou strunu, aby u vašeho díla vydržel až do konce.

Leave a Reply