Práce s mikrofonem, 2. díl:  Mikroport

Práce s mikrofonem, 2. díl: Mikroport

Pokud točíte reportáž, pravděpodobně budete dělat rozhovory s lidmi. Pojďme si ukázat, jak se profesionálně chopit mikrofonu, i když si na reportéra jen na chvíli hrajete. V dnešním dílu si vysvětlíme práci s mikroportem.

Práce s mikroportem nebo lidověji klopákem je oproti handce o něco pracnější. Jednak je mikrofon podstatně menší a jednak ho musíte připnout přímo na respondenta. To obvykle nastartuje proces částečného svlékání, rozepínání knoflíčků nebo zipů. Pokud jste stydlivější typ, budete muset trochu trénovat.

Vzhledem k náročnější aplikaci se klopák hodí hlavně při delších rozhovorech v klidných lokacích, a když nechceme, aby byl mikrofon příliš nápadný.

Nepoužívejte ho, pokud na rozhovor není moc času, respondent je neklidný, ošívá se hlavou nebo pokud má být reportér součástí obrazu a je potřeba zaznamenávat i jeho dotazy. Nezapomínejte, že s klopákem máte příjem zvuku méně pod kontrolou. Respondent ho má stále u sebe a pokud ho před každým odběhnutím na záchod neosvobodíte, uslyší kameraman ve sluchátkách asi víc, než by chtěl. Pokud točíte akční reportáže třeba na ulici, klopový mikrofon pro respondenta nepoužijete. Ale může ho mít reportér, pokud je potřeba dobře zaznamenat jeho komentáře.

A teď už k samotné instalaci. Zařízení má dvě části – první je citlivý mikrofon s klipsem, který je potřeba zacvaknout tak, aby mikrofon mířil směrem k ústům ve vzdálenosti asi na dvě pěsti od brady. Ideálně se připíná na klopu – proto klopák. Problém je u tenkých ženských šatů a halenek – tam je potřeba si trochu vyhrát a vyzkoušet, jakým způsobem bude mikrofon nejlépe držet. V některých případech se používají i samolepky na tělo.

Mikrofon potřebujeme spojit kabelem s druhou částí – tzv. body packem. Bodypack ideálně připneme klipsem za opasek. Pánové jsou většinou v pohodě, problém opět může nastat u dam. Klips se dá zacvaknout i za sukni, či kalhoty bez pásku. Má- li dotyčná šaty, krajním řešením je umístění body packu za kalhotky. Vždycky usilujeme o to, aby kabel byl co nejméně vidět.

U pánů se bodypack také může vhodit do náprsní kapsy saka a stočit do ní i kabel.

Užijte si zvuk a na viděnou zase příště s VideoFilmTv.

Leave a Reply