Práce s mikrofonem, 1. díl: Ruční mikrofon

Práce s mikrofonem, 1. díl: Ruční mikrofon

Možná vás napadlo, že místo profesionálního reportéra za něj zaskočíte vy. Abyste svým výkonem neohrozili dobrý výsledek, máme pro vás pár tipů. V první řadě potřebujete vědět, jak držet mikrofon.

Mikrofonu, který znáte z televizního zpravodajství se obvykle říká handka – kdo vládne angličtinou, už pochopil, že se zpravidla drží v ruce.

Držte ho zhruba uprostřed rukojeti. Příliš dole byste měli mikrofon nevyvážený a mohl by se kývat, a nahoře by vaše ruka zase rušila obraz.

A dávejte si pozor, aby vám netrčel palec. V záběru totiž nepůsobí příliš esteticky.

Správná poloha mikrofonu je boj mezi dobrým zvukem a hezkým obrazem. Kde a jak ho tedy správně držet?

Pro dobrý zvuk musí osa mikrofonu směřovat přímo na ústa respondenta. Důležitou roli hraje vzdálenost. Když ho dáte respondentovi příliš blízko, bude mít část obličeje zakrytý kusem mikrofonu, což není dobré pro obraz. Špatný je i druhý extrém – mikrofon, příliš daleko. To potom poškozujete kvalitní záznam zvuku. Ideální vzdálenost je zhruba na pěst od respondentovy brady.

Pokud se respondent rozpovídá, mikrofon vám nejspíš začne v ruce těžknout. Když stojíte mimo záběr, můžete si loket podepřít druhou rukou.

Častou chybou je to, že se zaposloucháte do toho, co říká respondent, a zapomenete si mikrofon hlídat. Ten vám začne ujíždět a pak se musí část rozhovoru třeba opakovat.

A my si pro změnu v rychlosti zopakujeme, co je ve chvíli rozhovoru úkolem reportéra. Vedle řízení obsahu rozhovoru musí držet správně mikrofon. Osou na ústa respondentovi a ve vzdálenosti na pěst od brady.

V dalším dílu se podíváme na to, kde byste měli jako reportér při rozhovoru stát.

Leave a Reply