Láska je nádherná… dokud o tom nenatočí video Pojkarová s Matušem!

Láska je nádherná… dokud o tom nenatočí video Pojkarová s Matušem!

Čím horší produkce, tím lépe se jí daří na českém internetu. To je trend, který neustále nabývá na intenzitě. Bylo zřejmě otázkou času, kdy si někdo všimne, že formálně precizní zahraniční videoklipy potřebují pořádnou českou alternativu. Je to asi jako s filmy od Trošky. Frustrované publikum, které se zřejmě obtížněji vyrovnává s hollywoodskými modely ,,krásy“ a ,,dokonalosti“ potřebuje svoji dávku ,,průměrného českého člověka“. Uspokojit takovou poptávku je geniální tah. Nemusím toho moc umět, sledovanost mám zaručenou. Je jedno, že pozitivní ohlasy rozdrtí vlna kritiky, vidět to chtějí všichni. A všichni budou klikat.

Aby bylo jasno, umělecké kvality Marie Pojkarové ani Bohuše Matuše rozebírat nebudeme. Že videoklip k písni Láska je nádherná je otřesný, už napsal kdekdo. My se naopak podrobně podíváme, kde se stala chyba(y), abyste po svém prvním video počinu také nemuseli tvrdit, že šlo vlastně jen o takovou recesi 😉

Scénář je pro nuly

Největší slabinou je opět tradiční česká absence scénáře. Ze sledu obrazů v klipu se sice s trochou představivosti dá odvodit něco jako příběh, místy ale budete hodně konsternovaní, jak aktuální scéna zapadá do již viděného. ,,Tvůrci“ zřejmě natočili minimum materiálu, takže jim nezbylo nic na prostřihy. V po sobě jdoucích obrazech se tak neustále vyskytují dva hlavní hrdinové, aniž by byla jakkoli vysvětlena nebo oddělena změna jejich činnosti. O střídání denní doby ani nemluvě. Celek tím pádem vůbec nedrží pohromadě. V jednu chvíli se dvojice prochází po pláži, střih a hrdina se valí na lehátku s kocovinou. Bez jakékoli změny světla. Dost podivný je i úplný závěr, který by snad (ne)fungoval v libovolné jiné části videa, jen ne tam, kde je použit.

Jedem na první ,,dobrou”

Že se prudce šetřilo s profesionalitou je patrné i v záběru, kdy Bohuš Matuš během scény s kartářkami zavadí prudkým pohybem ruky Marii Pojkarové o ňadro. Záměr? Asi těžko, protože soustředěná zpěvačka dotek snad ani nezaregistrovala. Mimochodem, když už má nějakých pár videoklipů za sebou, člověk by čekal, že bude před kamerou působit přirozeněji. Občas jí oči nejistě zatěkají k objektivu, což by se při hereckých výstupech, které jsou součástí příběhu, stát nemělo.

Na střihu jsme zrovna chyběli

Když se vrátíme ke střihům, ty jsou ve videu celkově svérázné. Většinou se nedostatečně změní postavení kamery a sledem velmi podobných záběrů vzniká nechtěný jump cut. Při takových školáckých chybách už je pak asi naivní čekat od skupiny obrazů nějakou lépe fungující kontinuitu. Mezi navazujícími záběry tak například zmizí i čtyřkolka. Občas se pak zbytečně stříhá v momentě, kdy mohla vyznít nějaká ,,zajímavá“ akce – třeba když se všichni hromadně vrtí na pláži a Matuš po neúnavné stimulaci Pojkarovou zahájí kopulační pohyby.

Že se tým lidí, kteří se vytasí s podobnou úrovní tvorby vykašle na barevné korekce tudíž opravdu nepřekvapí. Slunečný den je tak ještě sluníčkovější, než je zdrávo. To ostatně platí o celém obsahu videa, na jehož titulkovou sekvenci si tvůrci vyhradili celých 40 sekund. Tak alespoň se nestydí pod svou práci podepsat.

Leave a Reply