Jak na pozici reportéra

Jak na pozici reportéra

V předchozím tutorialu jste zjistili, že úkolem reportéra je mimo jiné držet správně mikrofon. To je ale jenom začátek. Reportér musí vědět, jak se správně postavit vzhledem ke kameramanovi i k respondentovi. A samozřejmě jakým způsobem pokládat otázky, i to, jakou by měly mít formu.

Pokud nejste profesionální reportér, tak ve výsledném klipu nebudete vidět, ani nebudou slyšet vaše otázky. Z toho vyplývá, že je lepší držet mikrofon u respondenta i během pokládání vaší otázky.

Reportér v tuto chvíli není pro výsledek důležitý a respondent má často sklony skákat do řeči a odpovídat dřív, než to od něj čekáte. Podstatné je zachytit všechno co řekne, ať už je to sebevětší nesmysl.

Postavte se stranou vedle kamery nebo před ní, ale stále mimo osu záběru. Dejte pozor, abyste nezacláněli ramenem, hlavou, nosem, nebo čímkoli, co by mohlo vyčnívat. Přesto se přitiskněte ke kameře co nejblíže. Důvodem je to, aby kameraman netočil respondenta z profilu. Nevypadá to hezky. Také hlídejte, aby se respondent nedíval přímo do kamery, ale na vás. Přímý pohled respondenta do kamery nemá v reportáži nebo klipu z akce co dělat.

Estetický záběr si ale udržuje kameraman, takže opět platí – pokud vás během rozhovoru zatahá za jakoukoli část těla, nemá v úmyslu vás osahávat, ale naznačit, že mu nějakou svou částí v záběru překážíte. Naopak vás kameraman může přitáhnout, protože mu utíkáte a respondent začíná být vidět jen z profilu.

Respondent bývá nervózní, různě se klátí a mimoděk před kamerou ustupuje. Pomozte kameramanovi a kontrolujte respondentovu pozici. V případě že uteče už daleko, přerušte rozhovor a znovu se správně postavte.

Nejpřirozeněji vždycky působí, pokud si povídáte jako dva staří známí a kameru v podstatě ignorujete. Problém nastává, když jste různě vysocí.

Reportér by totiž měl mít oči ve stejné výšce jako respondent. Pro vyšší reportéry pak nastává chvíle pro telemark nebo rozštěp ve stylu Jean Claud Van Damma.

A ještě pár tipů k vašim otázkám. Používejte krátké, jasné dotazy  – vyhýbejte se souvětím. Neskládejte dvě otázky za sebe do jedné – respondent pak neví, na kterou odpovědět. A také respondentovi neskákejte do řeči – ve střihu se vaše slova nedají oddělit od slov respondenta. Nechte aspoň sekundu, dvě, mezi poslední hláskou respondenta a první hláskou vaší další otázky.

Teď byste měli znát úplné základy.  Pokud ale chcete vědět, jak se na reportáž správně připravit anebo dokonce mluvit na kameru, přijďte na některý z našich kurzů.

Leave a Reply